Baza wiedzy

Terminy siewu w IPR - uprawy rolnicze
W ramach integrowanej produkcji roślin, producent ubiegający się o certyfikat poświadczający prowadzenie upraw zgodnie z wymaganiami IPR zobowiązany jest do przestrzegania zasad produkcji zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin zatwierdzonymi przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Każda metodyka integrowanej produkcji roślin dla danego gatunku wskazuje optymalny termin siewu, który zapewnia odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju roślin przyczyniając się m.in. do uzyskania wysokiego plonu.

Tyczki dla ptaków drapieznych, domki dla murarek i kopce dla trzmieli
W 2023 roku Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) zaktualizował metodyki integrowanej produkcji roślin (IPR), wprowadzając nowe wymagania dla certyfikowanych upraw dotyczące m.in. umieszczania tyczek dla ptaków drapieżnych oraz domków dla murarek lub kopców dla trzmieli. Nowe przepisy mają na celu wspieranie bioróżnorodności i naturalnych metod ochrony roślin. W tym artykule postaramy się rozwiać najczęstsze wątpliwości dotyczące powyższych wymagań.

Integrowana produkcja roślin - wszystko co warto wiedzieć
Certyfikacja systemu integrowanej produkcji roślin umożliwia potwierdzenie, prowadzenia produkcji zgodnie z wymaganiami systemu IPR. Integrowana produkcja roślin jest systemem dobrowolnym, jednorocznym. Pozytywne zakończenie certyfikacji kończy się wydaniem certyfikatu poświadczającego stosowanie tej metody produkcji.

Zalecane terminy siewu dla gatunków roślin, które można zgłosić w systemie integrowanej produkcji roślin.
W ramach integrowanej produkcji roślin, producent ubiegający się o certyfikat poświadczający prowadzenie upraw zgodnie z wymaganiami IPR zobowiązany jest do przestrzegania zasad produkcji zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin zatwierdzonymi przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Każda metodyka integrowanej produkcji roślin dla danego gatunku wskazuje optymalny termin siewu, który zapewnia odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju roślin przyczyniając się m.in. do uzyskania wysokiego plonu. Bardzo ważne jest zapoznanie się producenta z poszczególnymi metodykami integrowanej produkcji roślin jeszcze na etapie planowania rozpoczęcia produkcji w systemie IPR. Związane jest to z jedną z zasad omawianego systemu, która wskazuje, że zamiar stosowania integrowanej produkcji roślin, zainteresowany producent zgłasza w przypadku upraw jednorocznych najpóźniej 30 dni przed planowanym siewem lub sadzeniem, a w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku. Dla wybranych gatunków roślin rekomendowane terminy siewu przedstawiają się następująco:

Opłata za certyfikację w systemie integrowanej produkcji roślin.
Integrowana produkcja roślin (IPR) – jest to nowoczesny system rolniczy, łączący postęp technologiczny i biologiczny w uprawie, nawożeniu i ochronie roślin, przy jednoczesnym ukierunkowaniu na minimalizowanie negatywnego wpływu produkcji roślinnej na środowisko naturalne. Głównym założeniem integrowanej produkcji roślin jest uzyskanie wysokich plonów o bardzo dobrej jakości, satysfakcjonujących zarówno producenta, jak i konsumenta przy równoczesnym dbaniu o ochronę środowiska oraz zdrowie ludzi.