Szkolenie w zakresie IPR
Szkolenia w IPR
Informacje podstawowe
Oferowane na rynku szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin co do zasady dotyczą jednej grypy roslin: sadowniczych, warzywnych lub rolniczych. Jest to spowodowane zapisami rozporządzenia w sprawie szkoleń w którym określone zostały określone programy dla szkoleń podstawowych i szkoleń uzupełniających w podziale na grupy roślin sadownicze, warzywne i rolnicze.
Zgodnie z art. 55 ust. 2 ustawy o środkach ochrony roślin producent rolny, który ma zamiar prowadzić produkcję w systemie integrowanej produkcji jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu corocznie podmiotowi certyfikującemu, nie później niż 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin, albo - w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku.
Do zgłoszenia należy dołączyć m. in. kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin
Uwzględniając opisany stan prawny należy uznać, że producent rolny, aby móc spełnić warunek dołączenia kopi zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin powinien ukończyć szkolenie dedykowane dowolnej grupie roślin określonej w rozporządzeniu.
W przypadku zamiaru prowadzenia produkcji rolniczej w systemie IP obejmującej 2 lub 3 grupy roślin, nie jest wymagane ukończenie odrębnych szkoleń dla każdej z tych grup. Wystarczy ukończyć jeden z programów szkoleń wymienionych w rozporządzeniu. Najkorzystniejszą, dla producenta, będzie sytuacja kiedy producent rolny ukończy program szkolenia dla grupy roślin, która jest kluczowa w jego działalności objętej produkcją w systemie IP. Podobnie należy podejść do wyboru programu szkolenia uzupełniającego
UZUPEŁNIENIE INFORMACJI NA TEMAT SZKOLEŃ W ZAKRESIE IPR:
Data zgłoszenia a data szkolenia:
zgodnie z art. Art. 55 ust. 5 ustawy w przypadku gdy zgłoszenie zamiaru prowadzenia produkcji w systemie IP, nie zawiera informacji, o których mowa w ust. 4, podmiot certyfikujący wzywa producenta roślin do usunięcia braków w wyznaczonym terminie. W przypadku nieusunięcia braków w wyznaczonym terminie, podmiot certyfikujący informuje na piśmie producenta roślin o odmowie przyjęcia zgłoszenia.
Przepisy ustawy dają więc możliwość uzupełnienia zgłoszenia, jeśli nie zawierało ono wszystkich wymaganych informacji.
W tej sytuacji należy przyjąć, że po wezwaniu przez podmiot certyfikujący do uzupełnienia braku w postaci zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie
integrowanej produkcji roślin albo kopi innych dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań określonych w art. 64 ust. 4 lub 7 ustawy, producent rolny może uzupełnić (odbyć) brakujące szkolenie w wyznaczonym terminie (zazwyczaj 7 dni)
Jednocześnie producent rolny jest zobowiązany do przestrzegania wymagań integrowanej produkcji od terminu zgłoszenia zamiaru stosowania IP, o którym mowa w art. 55 ust. 2 ustawy. Po objęciu producenta rolnego systemem IP, podmiot certyfikujący dokonuje oceny spełnienia przez producenta tych wymagań i podejmuje ostateczną decyzję o wydaniu certyfikatu.
Kto ma ukończyć szkolenie
(np. w spółkach lub w gospodarstwach prowadzonych wspólnie przez małżeństwo)
Pojęcie podmiotu prowadzącego produkcję roślin obejmuje zarówno osoby fizyczne jak i jednostki organizacyjne (np. Sp. z o. o. ). W tej sytuacji należy uznać, że szkolenie w zakresie integrowanej produkcji roślin powinien ukończyć producent roślin lub osoba przez niego zatrudniona odpowiedzialna za prace związane z planowaniem i prowadzeniem produkcji roślinnej.
Taka zasada dotyczy również gospodarstwa prowadzonego przez małżonków.
Dla spełnienia wymagań integrowanej produkcji roślin wystarczające będzie jeśli jeden z małżonków będzie uczestniczył w szkoleniu i otrzyma zaświadczenie o jego ukończeniu. Osoba ta powinna odpowiadać za prowadzenie produkcji w gospodarstwie.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 marca 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, doprecyzowano, że płatności w ramach ekoschematu integrowana produkcja roślin są przyznawane jeżeli rolnik lub jego małżonek prowadzą uprawy roślin zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin zatwierdzonymi przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa i udostępnionymi na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2013 r. w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin (Dz.U. z 2022 r. poz. 824)
Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 2023 r. poz. 340 i 412)